کاغذ استنسیل

یکی از وسایل پرکاربرد برای تاتو بدن، کاغذ استنسیل است. این کاغذ به صورت تک برگ و سه برگ وجود دارد. این محصول ساخت کشور آمریکاست و دارای یک نوع صفحه مانند شابلون می‌باشد. انتقال طرح تاتو بر روی پوست مسئله بسیار مهمی است. با کیفیت بالایی می‌توان طرح تتو را با استفاده از این کاغذ بر روی پوست انتقال داد.

قیمت کاغذ استنسیل بسیار ارزان است و هزینه زیادی ندارد. در واقع تاتو کاران برای اینکه در کار خود دقت بیشتری داشته باشند از این محصول استفاده می‌کنند. هر تاتوکاری با هر میزان تخصص و مهارتی که دارد باید از این کاغذ استفاده کند. زیرا این محصول کاری می‌کند تا سرعت کار بیشتر شود و طراحی‌ها بسیار زیبا و بهتر طراحی شوند.

اگر تاتوکار برای شما تاتو بدی زد یا اینکه خودتان از طرح زده شدید می‌توانید ریموو تاتو ابرو را انجام دهید. در ادامه این مطلب از سایت مریم حیدری با ما همراه باشید تا بیشتر با کاغذ استنسیل آشنا شوید.

کاغذ استنسیل چیست؟

کاغذ استنسیل یا همان کاغذ انتقال طرح تاتو، مخصوص انتقال طرح دلخواه روی بدن است. یکی از دغدغه‌های مهم در تاتو بدن، انتقال صحیح و دقیق طرح روی بدن است. این کاغذ راه حل این مشکل است. برای برخی از طرح‌ها شابلون‌های مخصوصی وجود دارد. این طرح‌ها معمولا طرح‌های مینی و سایز کوچک هستند و معمولا با رنگ مشکی می‌باشند. اما اگر طرح بزرگ باشد باید در سایزهای مختلف پرینت شود و با کاغذ استنسیل و ژل الکتروم روی بدن طرح را انداخت.

مسئله مهم پاک نشدن طرح حین کار بر اثر کشیدن دستمال روی آن است. الکتروم این خاصیت را به طرح انتقالی می‌دهد. با این محلول به هیچ عنوان به جز شستشو با آب و مواد شوینده، طرح در حین کار پاک نمی‌شود. بعد از خرید این محصول باید حتما از آن مراقبت کنید. این کاغذ به پوست می‌چسبد و کار تاتو کار را راحت می‌کند. اما کاغذهای قدیمی این ویژگی را نداشتند و مشکلات زیادی را برای تاتو آرتیست‌ها ایجاد می‌کردند.

انواع کاغذ استنسیل مخصوص انتقال طرح تاتو بدن

این کاغذ در دو نوع تک برگی و سه برگی در بازار وجود دارد. در زیر به توضیحات بیشتری درباره انواع این کاغذ پرداخته‌ایم:

 • سه برگ چینی : کاغذ استنسیل اسپریت چینی (سه برگ) دارای برگه رویی است که برگه رویی کاغذ اصلی برای انتقال طرح تاتو می‌باشد. لایه نازک محافظ، قبل از کار باید کنده شود و دور انداخته شود. تاتو آرتیست‌های حرفه‌ای و بین المللی از این کاغذ استفاده می‌کنند. این کاغذ دارای کاربن بسیار پر رنگی است که با استفاده از آن مواد انتقال دهنده اورجینال باعث ماندگاری طرح بر روی پوست بدن می‌شود.
 • کاغذ استنسیل آمریکایی به صورت تک برگ است. از این نوع کاغذ برای کارهای دستی استفاده می‌شود. به دلیل اینکه این کاغذ کاربن باکیفیتی دارد از نظر انتقال طرح جزو بهترین نوع کاغذ می‌باشد.

کاغذ استنسیل چه کاربردی دارد؟

این کاغذ نه تنها در تتو کاربرد دارد، بلکه در تمامی موارد هنری دیگر برای انتقال طرح با جزییات کامل کاربرد دارد. از جمله کاربردهای این کاغذ عبارت است از:

 • برای تکنیک چاپ، پتینه و تاتو
 • رنگ کردن سطوح ساده با طرح‌های زیبا
 • طراحی بر روی کاغذ و مقوا، دیوار، پرده، پارچه، چرم و چوب

طرز استفاده از کاغذ استنسیل

برای استفاده از این کاغذ نیاز به مهارت و تخصص خاصی ندارید. هر فردی که بخواهد تاتو کار شود می‌تواند از این کاغذ استفاده کند. از این محصول برای زیباتر نشان دادن طرح و عدم اشتباه در طرح زدن استفاده می‌شود. حتما برای اینکه از این کاغذ استفاده کنید باید وسایل تاتو را داشته باشید. برای مثال با مدادهای معمولی نمی‌توانید طرح را روی بدن بکشید.

حتما باید از سوزن تاتو استفاده کنید. در ابتدا برای اینکه از این کاغذ استفاده کنید باید بدانید که مشتری چه طرحی می‌خواهد بزند. بزرگ یا کوچک؟ این را بدانید که هرچه طرح بزرگتر باشد به کاغذ بزرگتری نیاز دارید و بالعکس اگر طرح کوچک باشد باید از کاغذ طرح تتو کوچک استفاده کنید. برای اقتصادی بودن می‌توانید کاغذ بزرگ را به قسمت‌های کوچکی تقسیم کنید و چندین بار از یک کاغذ بزرگ استفاده کنید.

برای اینکه از این کاغذ استفاده کنید طبق مراحل زیر پیش بروید:

 • ابتدا طرح را در سایزهای مختلفی پرینت بگیرید. در صورتی که به پرینتر حرارتی دسترسی دارید می‌توانید کاغذ را درون آن قرار دهید و طرح را روی آن چاپ کنید. در این حالت کل جزییات به خوبی چاپ می‌شود.
 • سپس سایز مورد نظر را با چسب روی کاغذ استنسیل فیکس کنید. با خودکار روی خطوط خط بیندازید.
 • هرجایی از بدن را که می‌خواهید طرح را انتقال دهید با آب و صابون به خوبی بشویید و خشک کنید. اگر مو زائد دارید حتما قبل از تتو شیو کنید.
 • مقداری از ژل الکتروم یا مام را روی پوست بکشید.
 • طرح را روی بدن بگذارید. چند دقیقه مکث کنید و آن را بردارید. بعد از برداشتن خواهید دید که طرح به طور کامل روی پوست انتقال داده شده است.
 • اکنون با خیال راحت و تمرکز بالا می‌توانید کار را شروع کنید. حتی با کشیدن دستمال روی پوست در حین کار طرح تاتو پاک نمی‌شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید